קידום אתרים עצמאי או פניה לחברת קידום אתרים מקצועית?
השאלה הראשונה שרבים שואלים את עצמם כאשר הם נתקלים לראשונה בתחום קידום האתרים, היא אם לקדם את האתר באופן עצמאי, לאחר הכרות מסויימת עם התחום,  או לפנות לחברת קידום אתרים מקצועית. במאמר זה אנסה לבחון את הייתרונות והחסרונות של כל דרך.
היתרון לכאורה של קידום עצמאי של אתר הוא חיסכון כספי. האומנם? האם ניסיון ללמוד את תחום קידום האתרים לבד ולאחר מכן לנסות לקדם את האתר באופן עצמאי אכן עשוי לחסוך כסף? האם תוצאות הקידום תהיינה זהות?
קידום אתרים הוא תחום מורכב. לא מספיק לקרוא מאמר או שניים על מנת להתחיל לקדם אתר כמו שלא ניתן להיות עו"ד לאחר קורס מבוא למשפטים של האוניברסיטה הפתוחה.  כיום אין צורך בקבלת הסמכה כלשהי על-מנת לעסוק בקידום אתרים. כל מאן דהו יכול להכריז על עצמו כמקדם אתרים ולהתחיל לעבוד (ראה כיצד לבחור חברה לקידום אתרים). אם לא נדרשת הסמכה האם כל אחד יכול לקדם באופן סביר את אתרו? באופן עקרוני כן. האם זו הדרך היעילה? ברוב המקרים כנראה שלא.
תחום קידום האתרים מצריך ידע והבנה בשיווק, רקע במחשבים והכרות מעמיקה עם עולם האינטרנט. רוב האנשים מכריזים על עצמם כבעלי ידע בשיווק, כמפעילי מחשב ביתי ומשרדי וכגולשים הם בדרך כלל יטו לחשוב שיש ברשותם גם רקע מספיק במחשבים והכרות עם העולם הוירטואלי ולכן הם מסוגלים לקדם את אתרם.
כמה זמן נדרש כדי להבין את כל הפרמטרים שמשפיעים על מנועי החיפוש, להבין מהו מחקר מילים/ביטויים, לישמו באתר ולבנות קישורים. התשובה היא בין עשרות שעות להכרות שטחית למאות שעות להבנה יותר מעמיקה. כל זאת לפני הפרקטיקה ורכישת הנסיון. גם לאחר התעמקות בנושא קיים חשש סביר לפיספוסים. לאחרונה פנה אלי לקוח שקידם את האתר בעצמו, אך משום מה רק דף הבית אונדקס. הצצה באתר העלתה כי בונה האתר לא הסיר את תווית ה-NOFOLLOW מכל דפי האתר.  הלקוח השקיע שעות רבות בניסיון לפתור את הבעיה  בעוד כל מקדם אתרים מנוסה היה עולה על הבעיה תוך דקות.
האם תוצאות קידום עצמאי וקידום מקצועי תהיינה זהות? גם כאן התשובה שלילית. גם אם בעל אתר החליט ללמוד ולהכיר את התחום באופן מעמיק, ככל הנראה הוא לא יצליח להגיע לאותן תוצאות כמו מקדם אתרים מקצועי. בתחומים תחרותיים, כאשר יש מעל למיליון דפים מתחרים, הסיכוי להגיע לדף הראשון ללא קידום אתר מקצועי שואף לאפס. כאשר מתחרים משתמשים בקידום אתרים מקצועי גם  אז אין סיכוי גדול להגיע לעמוד הראשון.
מתי כן ניתן לקדם את האתר באופן עצמאי? במכלול נסיבות מסויים מאוד. האתר אינו בתחוםתחרותי. המתחרים אינם מקדמים את האתר באופן מקצועי.  לביטוי המקודם יש פחות מ-300,000 דפים מתחרים, הכרות בסיסית של HTML ותכנות, הבנה שיווקית, והרבה מאוד זמן פנוי וערך שעת עבודה נמוך. רק בנסיבות אלו מומלץ לשקול לבצע קידום אתר באופן עצאי. ניתן לדמות את התהליך להגשת תביעה בבית המשפט. כאשר מדובר בתביעה קטנה, לא מסובכת שלא מצריכה הכרות משפטית מעמיקה, ניתן להגיש לבד את התביעה בבית דין לתביעות קטנות ויש לה אף סיכוי להצליח. כאשר מגישים תביעה בסכום גבוה לבית המשפט המחוזי כדאי לפנות לעו"ד דין. אם לצד הנתבע יש עו"ד טוב, מומלץ לפנות לעו"ד מצויין. אם האתר נמצא בנישה תחרותית חובה להעזר בחברה מקצועית לקידום אתרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *