Menu
077-3451111
כניסות: 7787
ניווט מהיר במדריך:
תפריט מערכת - System
תפריט תוכן - Content
תפריט משתמשים - Users
תפריט רכיבים - Components
תפריט ניהול תפריטים - Menus
טיפים נוספים למתחילים
סרטונים מומלצים

בטח כבר הספקתם לשמוע את השם ג'ומלה בהקשר של בניית אתרים באינטרנט ומערכות לניהול תוכן מקוון. המאמר הבא נועד לעשות קצת סדר בכל הנוגע לממשק הזה ולסקור את העקרונות המרכזיים להם תזדקקו בשימוש בממשק האדמין של ג'ומלה כאשר יש צורך העלאת תכנים לאתר (מאמרים, תמונות), עדכון תפריטים, עדכון מפרטי מוצרים קיימים ועוד.

ג'ומלה (Joomla) היא מערכת ניהול תוכן חופשית בקוד פתוח (CMS - Content Management System) ואחת מהמערכות הפופולריות בעולם אשר משתמשים בה בבניית אתרים ואפליקציות. ג'ומלה נכתבה בשפת התכנות PHP והמידע בה נשמר בבסיס הנתונים MySQL. לג'ומלה מספר רב של יכולות מובנות כגון ניהול מאמרים, ניהול תפריטים, ניהול מודולים, ניהול משתמשים, ניהול תבניות עיצוב לאתרים (Templates), מערכות לניהול דיוור אלקטרוני, ניהול תוספים ועוד.

הכרת הממשק הכללי של ג'ומלה

לאחר הזנת כתובת ה-URL של מערכת האדמין בג'ומלה, יתקבל מסך כניסה לממשק בו יש להזין את שם המשתמש ואת הסיסמא. המסך עצמו נראה כך:

joomla login

לאחר הכניסה למערכת - המסך הבא שיתקבל הוא ה-Control Panel של ג'ומלה. בחלקו העליון של המסך נוכל לראות מספר תפריטים אשר הופכים את הניווט במערכת לפשוטה וקלה יותר.
interface1 joomla

תפריטים מרכזיים בג'ומלה

joomla menus


תפריט מערכת (System)


תפריט המערכת הוא למעשה התפריט הראשון אשר מרכז את כל ההגדרות העיקריות של הממשק והאתר. נתחיל בלוח הבקרה - Control Panel שמאפשר לנו למצוא קיצורי דרך לכל חלקי הממשק - תוכן, מבנה, משתמשים, הגדרות כלליות, תוספים, הוספת אלמנטים ויזואלים ומדיה, עדכוני ממשק ועוד.
system menu
במסך Global Configurarion נוכל למצוא הגדרות ראשיות של האתר כמו השם שלו (Site Name), האם הוא במצב פעיל או מושבת (Site Offline), באם הוא מושבת באיזה הודעה יצפו הגולשים (Offline Message), הגדרות בנושא תכנות, מאפייני Metadata אשר שולטים בין היתר על אופן הקידום האורגני של האתר והדרך בה הוא יוצג בתוצאות האורגניות במנועי החיפוש. לדוגמא, במידה ונרצה שמנוע החיפוש של גוגל יסרוק את האתר ויציג אותו בתוצאות החיפוש נוכל לסמן ליד האפשרות Robots את Index,Follow. בכך נאפשר לרובוטים של גוגל לסרוק את כל האתר ואת הדפים הפנימיים ולהציג אותם בתוצאות. כמו כן במסך זה נוכל לשלוט על הגדרות Cookies (עוגיות בעברית) ו-Cache (זכרון מטמון של תוכן האתר), הגדרות מיילים, שרתים רלוונטיים וכו'.

ככלל, בתפריט זה אין צורך לשנות דבר מבלי להתייעץ עם המתכנת שבנה את האתר או עם החברה שאחראית עליו, זאת מאחר וכל שינוי יכול להשפיע על האתר במיידי ועל האופן בו הוא מוצג.

תפריט התוכן (Content)

תוכן, תוכן ושוב תוכן. כמו שלמדנו בעבר אין אתר מוצלח ללא תוכן מוצלח ולכן כדאי להכיר את החלק הזה של הממשק טוב מאחר והשאיפה של כל מנהל אתר, משווק ועוד היא להוסיף תכנים איכותיים ומקוריים לאתר על מנת למשוך תנועה איכותית יותר, להגדיל את החשיפה לאתר וכן, בסופו של דבר להפוך אותו למנוע כלכלי.

באמצעות תפריט התוכן, תוכלו ליצור מאמרים חדשים בעזרת עורך המאמרים (Article Editor), לערוך מאמרים קיימים באתר, ליצור קטגוריות חדשות ולשייך אליהן מאמרים ועוד.
איך להוסיף מאמר חדש ולערוך אותו?

ראשית, בתפריט של ניהול התוכן (Content) יש לבחור ב-Articles > Add New Article. לאחר שייפתח עמוד חדש עם עורך מובנה יש למלא תחילה את שם המאמר (Title).

טיפים:
Articles

Users Menu - הרשאות גישה, ניהול ועריכה

תפריט המשתמשים (Users) בממשק מאפשר לנו לראות למי יש הרשאה לניהול ועריכה של תכני האתר בממשק הג'ומלה, מה הסטטוס שלהם (פעיל / לא פעיל) ובהתאם מאפשר להוסיף משתמשים חדשים או לבטל הרשאות. מומלץ לתת הרשאות גישה לאתר אך ורק לבעלי תפקידים מורשים מטעמכם מאחר ולא תרצו שלמשתמשים זרים תהיה גישה לתכנים שלכם ופעילות האתר.

על מנת לגשת לממשק נבחר בתפריט משתמשים את האפשרות הראשונה (Manage) ונעבור למסך בו נוכל לצפות ברשימת משתמשים להם יש הרשאת גישה לממשק. אם נסתכל בתמונה נראה את שם המשתמש, סוג ההרשאה שלו שהיא הגבוהה ביותר (Admin).  בנוסף ניתן לקבוע אם משתמש מסוים יהיה חסום לפעילות במערכת (Enabled) או פעיל. במידה והענקנו הרשאת גישה למשתמש חדש נוכל לסמן V בקטגוריה של Activated וכך תהיה לו גישה לאתר.

menu joomla
איך לתת למשתמש חדש הרשאה?

על מנת לתת גישה למשתמשים נוספים, ניתן לעשות זאת על ידי לחיצה על הכפתור new user. לאחר שנעבור למסך חדש ניתן למלא את הפרטים של המשתמש ובתוך כך את השדות חובה (שם, שם משתמש, סיסמא ומייל).

בתפריט שמעל השדות ליד Account Details יש ללחוץ על Assigned User Groups שם אפשר לשייך את המשתמש החדש לקבוצות מסוימות בהתאם למה שהוגדר באתר (לדוגמא, קבוצת עורכי תוכן, קבוצת מנהלי אתר ועוד).

רכיבים ותוספים באתר - Components

בכל אתר קיימים רכיבים תכנותיים אשר מותקנים באתר במהלך בנייתו וגם לאחר מכן על ידי המתכנת. לכל רכיב שכזה ייעוד שונה והם באים על מנת לענות על צרכי הלקוח. לדוגמא, מערכת ליהול דיוור אלקטרוני ולהפצת ניוזלטרים מכונה בממשק הג'ומלה בחלק מהאתר AcyMailing. הרכיב הזה מאפשר לגולשים להירשם לרשימות תפוצה ומנגד מאפשרת לבעלי האתר להכין ניוזלטרים מעוצבים אשר יעבירו לאותם גולשים שנרשמו באתר מסרים שיווקיים. דוגמא לרכיב נוסף הוא רכיב המאגד מספר קטגוריות מוצרים ומאפשר למנהל התוכן באתר לערוך מאפיינים של מוצרים כמו תמונות, טקסטים ועוד.

ככלל, לאחר התקנת התוספים אין צורך לערוך את הסטטוס שלהם אלא אך ורק לערוך את המידע שאותו כל רכיב אוסף או מציג באתר. את התקנת הרכיבים והסרתם יש להשאיר למתכנת מוסמך. היכן בכל זאת ניתן לצפות ברכיבים ובתוספים המותקנים באתר קיים? ניתן לגשת לתפריט הרכיבים (Components) בתפריט העליון ולראות את רשימת הרכיבים המותקנים. לכל אחד מהם ייעוד משלו ומומלץ מאוד להתייעץ עם החברה שבנתה את האתר על מנת לקבל מידע רלוונטי על כך רכיב ורכיב.

compo menu


תפריט Menus - הוספה, עדכון ועריכה

אחד מהכלים הפופולריים בג'ומלה הוא האפשרות לשליטה מלאה על התפריטים השונים המוטמעים באתר שלכם. תפקידו של התפריט באתר הוא לסייע לגולש לנווט בין החלקים השונים שלו כאשר הוא צריך להיות רלוונטי, עדכני ואפילו שיווקי מכיוון שבתור מנהלי האתר אנחנו נרצה שהאתר יהיה פשוט לגלישה, נגיש, נוח וברור.

בחלק מן האתרים ניתן למצוא תפריט אחד מרכזי עליון ואולי גם תפריט תחתון (Header). באתרים יותר מסובכים קיימים מספר תפריטים שונים כמו תפריט צד, תפריטים שונים בתוך עמודים פנימיים באתר ועוד. למרבית התפריטים יש גישה באמצעות תפריט ה-Menus בממשק.

ככלל, המתכנת שבנה את האתר יגדיר את תצורת התפריטים הקיימים באתר ולאחר מכן מנהלי האתר יוכלו לערוך שינויים בשמות הקטגוריות בתפריטים קיימים ובקישורים שאליהם יפנו כל קטגוריה וקטגוריה..

menu menus

אם נסקור את האפשרויות השונות בתפריט ה-Menus נוכל לראות שהאפשרות הראשונה (Manage) מאפשרת להגדיר / להוסיף תפריט חדש באתר. אנו ממליצים שלא לערוך שינויים באופן עצמאי בתפריטי האתר.

אז מה כן מומלץ לעשות בתפריטים?

אם נבחר בתפריט ספציפי כגון 'Footer2' (תפריט תחתון) או 'Main Menu' (תפריט ראשי עליון לרוב) נוכן להגיע לקטגוריות הפנימיות שלו - בתמונה המצ"ב (בית, אודותינו, מי אנחנו, ההסמכות שלנו וכו'). לכל אחת מן הקטגוריות הללו יש פונקציה. לדוגמא, 'מי אנחנו מייצגת כותרת בתוך התפריט שאם מקליקים עליה עוברים לדף פנימי (Article) שמפרט אודות החברה. כלומר, הקטגוריה של 'מי אנחנו' מפנה למאמר.

menu inner

הסימנים הללו text menuמפרטים את הרמה של הקטגוריה כאשר יש קטגוריה ראשית 'אודותינו' ומתחתיה תת-קטגוריות כמו 'מי אנחנו', 'בין לקוחותינו' ועוד. אם נקליק על תת-קטגוריה כמו 'מי אנחנו' נגיע לדף חדש:

menu inner1

בדף זה יש מספר פרמטרים אשר חלקם רלוונטיים למנהלי האתר: Menu Item Type מתייחס לפונקציה של הכותרת 'מי אנחנו' בתפריט, כלומר לאן הלינק צריך להפנות (למאמר בודד, לרכיב שהותקן באתר, לכתובת מייל וכו'), Select Article מאפשר לבחור שם ספציפי של מאמר כדף פנימי שאליו נרצה להפנות את הגולשים. כמובן שאותו המאמר צריך להיות במצב Published כדי שהוא יופיע פה ברשימה. Link - כתובת ה-URL של המאמר הזה, Target Window - האם הקלקה על הכותרת 'מי אנחנו' תפנה לטאב חדש נפרד בדפדפן או לאותו הדף.

טיפים נוספים למתחילים

media ma
 menu ordering2


menu link

status

סרטונים מומלצים:קישורים חיצוניים:

http://www.wiki.joomla.co.il/index.php/%D7%94%D7%9E%D7%93%D7%A8%D7%99%D7%9A_%D7%94%D7%A9%D7%9C%D7%9D_%D7%9C%D7%9E%D7%AA%D7%97%D7%99%D7%9C_%D7%91%D7%92'%D7%95%D7%9E%D7%9C%D7%94

http://www.joomla.co.il/index.php?option=com_jreviews&Itemid=71

http://www.makeuseof.com/tag/download-the-complete-beginners-guide-to-joomla/

 

הוסף תגובה


אקטיביטק בע"מ

שיווק דיגיטלי
כתובת: רחובות הנהר 9, רמת גן 
מיקוד: 5253105

טלפון: 077-3451111
פקס: 077-2070085
מייל: info@actvtec.co.il

הרשמה לניוזלטר

2023 © כל הזכויות שמורות לאקטיביטק בע"מ

actv-logo

צור קשר