האם מקדמי אתרים זקוקים לחוזה משפטי מול הלקוחות

איך משיגים דרוג גבוה לאתר בתוצאות של גוגל?
חדשות/דיונים/ספרים/טיפים/תאוריה וכו'

האם מקדמי אתרים זקוקים לחוזה משפטי מול הלקוחות

הודעהעל ידי ziv » יום ה' 20 יוני 2013 17:51

בפוסט האחרון בבלוג של פבל פורסם פוסט מעניין של עו"ד יורם ליכטנשטיין על הצורך בחוזה משפטי ברור וסגור בכל עסקת קידום אתרים.

חרשתי את האינטרנט בחיפוש אחר חברות קידום אתרים שנתבעו והשלל שמצאתי היה דל ביותר ולא מהשנים האחרונות.

הנימוקים שלי נגד הצורך בחוזה הם:

חסרונות החוזה:
    אתה מפחיד חלק גדול מהלקוחות
    אתה מצטייר כמי שמנסה להסיר אחריות
    אתה משקיע שעות עבודה שלרוב הן מפעל זבל (לא מקדמות את העסק שלך במילימטר)
רוב משרדי הפרסום הגדולים בארץ אינם עובדים עם חוזים משפטים מול הלקוחות.
התועלת בחוזה מובנת לי לגמרי.
לגבי עלות מול תועלת אני כבר לא בטוח. ואני שוב מחזיר לתביעות המעטות והשוליות שיש בתחום.

מה דעתכם?
ziv
חבר ותיק
חבר ותיק

פוסטים מומלצים: 31
מוניטין: 13

Re: האם מקדמי אתרים זקוקים לחוזה משפטי מול הלקוחות

הודעהעל ידי זקן השבט 3 » יום ה' 20 יוני 2013 20:03

השאלה הזו שבה ועולה פה מדי כמה חודשים ותמיד עניתי עליה את אותה התשובה: עדיף להימנע מעריכת חוזה, ובמקרה תביעה בשל כישלון עבודת הקידום להתגונן בטענה ש"זה היה סיכון מסחרי טהור של הלקוח ששכר מקדם אתרים כושל כמוני".

אם עורכי הדין היו מבינים שבזירות תחרותיות מקדמי האתרים נוהגים דרך קבע להגיש הצעות מחיר שאין להן כל סיכוי להשיג את היעדים נגד המתחרים הראויים, היית מגלה אינספור תביעות שלא הסתיימו בפשרה. אם הסכומים קטנים, הלקוחות בולעים ברצון את הסיפור שהאשמה היא באלגוריתם הגחמני של גוגל, שהשתנה פתאום, גם אם אפשר להוכיח שלא שינוי אלגוריתם גרם לכישלון עבודת הקידום.
דרוש יזם פנוי לשימוש בטכנולוגיה חדשנית לניהול השיווק דיגיטלי.
https://www.facebook.com/profile.php?id=100010565737431
סמל אישי של המשתמש
זקן השבט 3
חבר ותיק מאוד
חבר ותיק מאוד

פוסטים מומלצים: 1
מוניטין: 114

הודעהעל ידי someone100 » יום ה' 11 יולי 2013 01:33

שאלה טובה :)
אני אישית מחתים על חוזה מאוד קצר ....
סמל אישי של המשתמש
someone100
חבר ותיק מאוד
חבר ותיק מאוד

פוסטים מומלצים: 88
מוניטין: 11

הודעהעל ידי ניר אדר » יום ש' 13 יולי 2013 09:07

חוזה מסודר או אין עבודה. אתם מחכים שיתבעו אתכם ויסגרו לכם את החברה כדי להגיד "אה, אולי הייתי צריך לעשות את מה שברור מאליו ולעשות חוזה מסודר"?

דבר ראשון - כשמדברים על פרוייקטים של עשרות אלפי שקלים חודשי וצפונה זה ברור שההגנה הזו נדרשת. דבר שני - גם כשמדובר בפרוייקט קטן - להוסיף שורות של "אנחנו לא אחראים על גוגל ולכן אנחנו עושים את המיטב", או "טכניקות העבודה עשויות להשפיע גם לרעה בהתאם לשינויים בגוגל" או נושאים רבים אחרים - זה נראה לי הכי ברור בעולם.
www.zefo.co.il - מערכת על למקדמי אתרים
ניר אדר
חבר חדש
חבר חדש

פוסטים מומלצים: 0
מוניטין: 1

הודעהעל ידי gil_y » יום ש' 13 יולי 2013 10:21

זקן השבט 3 כתב:השאלה הזו שבה ועולה פה מדי כמה חודשים ותמיד עניתי עליה את אותה התשובה: עדיף להימנע מעריכת חוזה, ובמקרה תביעה בשל כישלון עבודת הקידום להתגונן בטענה ש"זה היה סיכון מסחרי טהור של הלקוח ששכר מקדם אתרים כושל כמוני".

אם עורכי הדין היו מבינים שבזירות תחרותיות מקדמי האתרים נוהגים דרך קבע להגיש הצעות מחיר שאין להן כל סיכוי להשיג את היעדים נגד המתחרים הראויים, היית מגלה אינספור תביעות שלא הסתיימו בפשרה. אם הסכומים קטנים, הלקוחות בולעים ברצון את הסיפור שהאשמה היא באלגוריתם הגחמני של גוגל, שהשתנה פתאום, גם אם אפשר להוכיח שלא שינוי אלגוריתם גרם לכישלון עבודת הקידום.

לא תמיד כך הדבר. ישנם מקרים בהם שוכרים את שירותיו של מקדם אתרים לאחר שנים רבות של עבודה משותפת עם מקדם אחר שכנראה ועשה שגיאות שעשויות לפגוע היום או בעתיד על האתר / להקשות מאוד על החזרה שלו למעלה.
לדעתי חייב להיות הסכם בין הצדדים, לא מדבר על התחייבויות בסגנון של "תוך חצי שנה אתה מקומות 1-3". אחרת. אם אין לך חוזה מסודר (גם בתור לקוח) מה מונע מכמה ישראלים רמאים לקחת כסף על 0 עבודה?

אני חושב, שכיוונת בפסקה השנייה שלדעתך התקציבים העומדים לרשותם של מקדמי אתרים בישראל לא מאפשרים למקדם האתרים לעקוף את המתחרים המשקיעים סכומים גבוהים פי כמה וכמה ממנו.
gil_y
חבר מתקדם
חבר מתקדם

מוניטין: 8

הודעהעל ידי זקן השבט 3 » יום א' 14 יולי 2013 14:35

orbalev כתב:אני חושבת זה ברור מאליו. תמיד כדאי להגן על עצמך וגם לספק ללקוח קווים מנחים ברורים. שלא לדבר על כך שזה מקצועי יותר.

בעבר גוגל דרש ממך לספק ללקוח יותר קישורים טבעיים מאשר מקדמי האתרים של האתרים המתחרים מספקים ללקוחות שלהם. כיום גוגל דורש ממך לספק ללקוח שלך תוכן אתר שישביע את רצון הגולשים יותר מהתוכן של האתרים המתחרים (http://searchengineland.com/google-chan ... nks-163931).

א. האם את יודעת איך לספק תוכן כזה, כאשר את צריכה לקחת בחשבון שאין לך כל גישה למרבית איתותי טיפוסי שביעות הרצון של הגולשים ולעוצמתם?

ב. איך תגדירי את המטלה הזו, בתור קווים מנחים בחוזה עם לקוח?
סמל אישי של המשתמש
זקן השבט 3
חבר ותיק מאוד
חבר ותיק מאוד

הודעהעל ידי זקן השבט 3 » יום ב' 15 יולי 2013 19:39

orbalev כתב:סטייה טוטאלית מהנושא - עברת מאם צריך חוזה למה יהיה התוכן שלו.
פילוסופיה בצד, בצד המשפטי יש להגדיר את שירותי הספק ללקוח בצורה שתבטיח כי הלקוח לא מצפה לשירות אחר על בסיס הנחות אישיות שלו.

בריחה טוטאלית מהנושא - כי אי-אפשר לנסח חוזה הוגן בין הצדדים, שהתוכן שלו מגדיר את אספקת השירות במונחים שאין להם אח ורע בעולם מתן השירותים:

אם השירות מוגדר במונחים של ביצוע עבודה, כ"אספקת תוכן אתר שישביע את רצון הגולשים יותר מהתוכן של האתרים המתחרים" (כי זה הרי מה שגוגל דורש עכשיו), אין לשני הצדדים כל דרך למדוד או להוכיח שהעבודה בוצעה בכלל מעבר לשינוי סתמי של התוכן הקודם. יחד עם זאת, הניסוח הזה רומז שמהות העבודה היא השגת הישג נגד המתחרים.

לעומת זאת, אם השירות מוגדר במישרין במונחים של השגת הישג נגד המתחרים (למשל השגת מקום 1 עד 3 בגוגל לביטויי החיפוש המצויינים ברשימה) השגת ההישג תלויה בגובה תקציב הקידום שהקצה הלקוח. אבל מי שכתב את הסכום הסופי שבהצעת המחיר הוא מקדם האתרים. זהו פרדוקס, כפי שהראיתי שם.

עושה רושם שב"יש להגדיר את שירותי הספק ללקוח בצורה שתבטיח כי הלקוח לא מצפה לשירות אחר על בסיס הנחות אישיות שלו" את מתכוונת לכך שהלקוח יבלע את הבלוף שמקדם האתרים מנסה להאכיל אותו, כאילו מהות עבודת קידום האתרים היא ביצוע עבודה, כמו צביעת דירה, ולא השגת הישג נגד מתחרים ראויים.
סמל אישי של המשתמש
זקן השבט 3
חבר ותיק מאוד
חבר ותיק מאוד

הודעהעל ידי זקן השבט 3 » יום ב' 15 יולי 2013 20:14

ניר אדר כתב:חוזה מסודר או אין עבודה. אתם מחכים שיתבעו אתכם ויסגרו לכם את החברה כדי להגיד "אה, אולי הייתי צריך לעשות את מה שברור מאליו ולעשות חוזה מסודר"?

דבר ראשון - כשמדברים על פרוייקטים של עשרות אלפי שקלים חודשי וצפונה זה ברור שההגנה הזו נדרשת. דבר שני - גם כשמדובר בפרוייקט קטן - להוסיף שורות של "אנחנו לא אחראים על גוגל ולכן אנחנו עושים את המיטב", או "טכניקות העבודה עשויות להשפיע גם לרעה בהתאם לשינויים בגוגל" או נושאים רבים אחרים - זה נראה לי הכי ברור בעולם.

ברור לחלוטין, אבל למה שלקוח אינטליגנטי ורציני ("עשרות אלפי שקלים חודשי וצפונה") יחתום על חוזה כזה? "אנחנו לא אחראים על גוגל ולכן אנחנו עושים את המיטב"? (משרד הקידום) - "אז תוסיף שורה לחוזה: אם לא השגת את ההישג שעליו סיכמנו, סימן שלא עשית את המיטב!" (הלקוח או עורך דינו). "טכניקות העבודה עשויות להשפיע גם לרעה בהתאם לשינויים בגוגל" (משרד הקידום) - "אז תתחייב בחוזה לנקוט בטכניקות עבודה שהשינויים בגוגל ישפיעו עליהן רק לטובה, או שאלך למשרד אחר!" (הלקוח או עורך דינו).
סמל אישי של המשתמש
זקן השבט 3
חבר ותיק מאוד
חבר ותיק מאוד

הודעהעל ידי talprihar » יום ב' 15 יולי 2013 20:47

זקן השבט 3 כתב:
ניר אדר כתב:חוזה מסודר או אין עבודה. אתם מחכים שיתבעו אתכם ויסגרו לכם את החברה כדי להגיד "אה, אולי הייתי צריך לעשות את מה שברור מאליו ולעשות חוזה מסודר"?

ברור לחלוטין, אבל למה שלקוח אינטליגנטי ורציני ("עשרות אלפי שקלים חודשי וצפונה") יחתום על חוזה כזה? "אנחנו לא אחראים על גוגל ולכן אנחנו עושים את המיטב"? (משרד הקידום) - "אז תוסיף שורה לחוזה: אם לא השגת את ההישג שעליו סיכמנו, סימן שלא עשית את המיטב!" (הלקוח או עורך דינו). "טכניקות העבודה עשויות להשפיע גם לרעה בהתאם לשינויים בגוגל" (משרד הקידום) - "אז תתחייב בחוזה לנקוט בטכניקות עבודה שהשינויים בגוגל ישפיעו עליהן רק לטובה, או שאלך למשרד אחר!" (הלקוח או עורך דינו).

יש לי שותף שתמיד אומר שיש מן חוק מוזר כזה שככל שתקציב הקידום עולה (נניח בתקציבים שניר מדבר) - כך רמת האינטיליגנציה \ האכפתיות של הלקוח יורדת! (כנראה כי הוא גם ככה מרוויח מספיק כסף שהקידום זה לא מה שעומד בראש מעייניו)

(כמובן שזה נאמר בהומור לא להשליך את זה על לקוחות חס ושלום)
פורום קידום אתרים טכנולוגי - כל התוכנות, Black Hat כלי האוטומציה והמידע החם בקהילה הצומחת שלנו.
וכמובן בבלוג שלי עם כל המידע על טכנולוגיות קידום אתרים אוטומטי.
talprihar
חבר ותיק
חבר ותיק

פוסטים מומלצים: 5
מוניטין: 18

הודעהעל ידי זקן השבט 3 » יום ג' 16 יולי 2013 11:56

talprihar כתב:יש לי שותף שתמיד אומר שיש מן חוק מוזר כזה שככל שתקציב הקידום עולה (נניח בתקציבים שניר מדבר) - כך רמת האינטיליגנציה \ האכפתיות של הלקוח יורדת! (כנראה כי הוא גם ככה מרוויח מספיק כסף שהקידום זה לא מה שעומד בראש מעייניו)
(כמובן שזה נאמר בהומור לא להשליך את זה על לקוחות חס ושלום)

אני מכיר את החוק הזה היטב באופן אמפירי, במיוחד כאשר הלקוח מיוצג על ידי ה-Vicepresident of Marketing שלו, שהוא במרבית המקרים מוסמך למנהל עסקים מצטיין מאחת האוניברסיטאות היותר טובות. ולכן אינני יכול לייחס את התנהגותו לחוסר אינטליגנציה אלא רק לחוסר איכפתיות. אבל בשיחה שתיארתי מעלה הצגתי טיפוס חדש, שמתחיל להיות נפוץ, של לקוח - כזה שהאתר שלו עף מצמרת תוצאות החיפוש, אבדן הרווחים כואב לו במיוחד ומשרדי הקידום האחרים שהוזעקו להציל את המצב נכשלו גם הם.
סמל אישי של המשתמש
זקן השבט 3
חבר ותיק מאוד
חבר ותיק מאוד

• נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    מחבר

חזור אל פורום קידום אתרים בגוגל