פרסום בגוגל – כיצד למצוא מילות מפתח לקמפיין חדש?

רוב האנשים פונים לאחד הכלים הפופולריים למציאת מילות מפתח, אולם זאת לא צריכה להיות הבחירה הראשונה שלכם. לפני שאתם פונים לכלים ממוחשבים, עדיף לערוך סיעור מוחות קצר:
שאלו את עצמכם את השאלות הבאות:
1.אילו בעיות יכול המוצר שלכם לפתור, על אילו צרכים הוא עונה
2.מהן השאלות שלקוחות בדכ כלל שואלים אתכם
3.האם יש לכם פתרונות לא-שגרתיים
4.מהם המוצרים והשירותים שאתם מציעים

כשגולש מחפש משהו בגוגל יש לו בעייה או צורך כלשהו. חלק מהגולשים יחליטו מה הפתרון המתאים להם ויחפשו אותו בגוגל, אבל חלק אחר יציגו בחלון החיפוש את הבעיה עצמה, ואז אתה יכול להציע את הפתרון שלך לבעיה הזו. במיוחד הדבר נכון אם הפתרון שלך הוא הפחות שיגרתי, ולא זה שעולה ראשון כפתרון המיידי.
נניח שאנחנו מוכרים קרם פנים המתיימר להחליק קמטים ולמנוע את הזדקנות העור.
מילים המתארות את הבעיה: קמטים, הזדקנות, עור יבש וכו' רלוונטיות לקהל הגולשים המציגים את הבעיה ולא את הפתרון.
מילים כגון קרם פנים, תחליב פנים, הזנת העור וכו' רלוונטיות לקהל שכבר החליט על הפתרון, ובחר בפתרון שאותו אני  מציע.
אבל צריך לטפל גם בפלח נוסף של גולשים. אלו שכבר מחפשים פתרון אחר!
האם המילה "ניתוח" רלוונטית למוצר שלנו ? התשובה היא שכן. ניתוח הוא פתרון אחר לאותה בעיה שהגולש מעוניין לפתור ולכן זה רלוונטי. הרי אנחנו מוכרים "החלקת קמטים ללא ניתוח".
העובדה שמישהו חיפש ניתוח להסרת קמטים, או ניתוח קוסמטי, או "הזרקת בוטוקס" אומנם אומרת שהוא מתעניין, אבל לא שהוא כבר החליט שזה הפתרון המתאים לו. אולי כן ואולי לא. מה שבטוח זה שיש לו קמטים , ושהוא לא אוהב את זה ! וזה בדיוק הלקוח הפוטנציאלי שלנו.

פן נוסף של לפנות ללקוח שכבר מחפש פתרון שהוא לא אנחנו, הוא שמות מותגים מתחרים. לגבי זה יש חילוקי דעות עמוקים ואסכולות שיווקיות שונות, האם כדאי להזכיר את המתחרים, או עדיף להתעלם מהם. זה גם מאוד תלוי בענף הספציפי ובחוזק המותג שלך לעומת המתחרים. לכן לגבי שמות מותגים אני לא חושב שניתן לקבוע המלצה, אבל זה משהו שבהחלט כדאי לשקול. במיוחד אם אתה חדש וקטן והמתחרה גדול ומוכר.
בעוד שלגבי קידום אתרים אורגני (SEO) מדובר בצעד חריג מבחינה שיווקית, ורוב החברות ימנעו מלהזכיר את המתחרים באתר שלהם, הרי שלגבי פרסום בגוגל AdWords הדבר פחות בוטה, וגם חברות גדולות יחסית מעוניינות להופיע כאשר הגולש מחפש את המתחרים שלהם .

לאחר שבדקנו את כל הצדדים האלו של הבעיות, הצרכים, הפתרון שלנו ופתרונות אחרים, כדאי להיכנס לאתרי המתחרים שלנו, למודעות ה PPC שלהם, ולראות אם שחכנו משהו, אם יש רעיונות נוספים שלא חשבנו עליהם. כדאי גם להכנס לאתרים מהתחום שלנו בעולם. ובמיוחד לאתרים אחרים בעולם שמוכרים את המוצר שלנו עצמו, או מוצר דומה.
רק בשלב האחרון, אחרי שיש לנו רשימה ארוכה של מילים רלוונטיות נכניס אותה לכלי מילות מפתח. כאן נקבל הרבה הטיות שונות, צירופים שלא חשבנו עליהם, ושנרצה להוסיף. בנוסף נקבל גם צירופים שאינם קשורים לתחום שלנו כלל. צירופים אלו חשובים מאוד על מנת לשקול מילות חיפוש שליליות. אולי לא חשבנו על זה קודם אבל המילה פנים היא גם אדריכלות פנים, ריהוט פנים ועיצוב פנים. מילים אלו נבחר לשים כמילים שליליות.

בהצלחה

גרסה להדפסה

2 תגובות

  1. אהבתי את קו המחשבה. בנוגע למותגים מתחרים, יש לציין גם את הפאן המשפטי. אמנם, כיום הפסיקה אינה שוללת שימוש בשמות מותגים מתחרים, אך עד כמה שאני מעודכנת, עדיין לא היתה בארץ פסיקה של העליון בעניין זה (אלא של המחוזי) ולכן, יתכן ועוד יחולו שינויים בסוגיה זו.

  2. מאמר מעניין מאוד, מצא חן בעיני הרעיון של הליכה על מילות מפתח המגדירות את הפתרון, בדרך כלל אנחנו נוטים לחפש לקוחות שיש להם בעיה שעבורה לנו יש פתרון, ונכונה היא הדרך האומרת שיש כאלו שכבר זיהו שזה הפתרון הבה ונתכנן קמפיין שתומך בפתרון הזה. רעיון מעולה! אני חושב ששימוש בשמות של מתחרים יכול להיות בעייתי מבחינה חוקית, יש למשל פסיקה לרעת גוגל שאיפשרה לרשת פרופורציה להשתמש בביטוי מפתח "דר' דב קליין" לראות מודעות של פרופורציה. דב קליין טען ששמו הוא מותג בעל מוניטין ואין להשתמש בו וזכה במשפט. אגב יש חשיבות רבה למידת ההתאמה של ביטוי החיפוש רחבה, "לביטוי" או [מדוייקת], כפי שזה התבטא במקרה של דר' קליין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *