Menu
077-3451111

המדריך המקוצר להקמה וניהול קמפיין "גוגל שופינג" וכמה עצות זהב שיהפכו את קמפיין ה"גוגל שופינג" שלכם למכונת המרות משומנת!

תמונה מאמר קניות 1

הקמה וניהול של קמפיין "גוגל שופינג" (Google Shopping), כמו כל פונקציה בממשק ניהול המודעות של גוגל (Google Ads), היא פעולה שיכולה להיות פשוטה מאד ואינטואיטיבית במידה ויש בידכם את הידע הבסיסי הנחוץ, כאשר שימוש במומחים לפרסום ממומן המנוסים בתחום, אף יכול לשכלל את מלאכה זו לדרגת אומנות של ממש.

על פי נתונים שגוגל עצמה מפרסמת, מודעות שופינג מגדילות ב-90% את הסיכוי של הגולש לבקר באתר שלכם, מעלות ב-83% את הסיכוי לרכישה באתר, מגבירות ב-77% את הסיכוי שלקוח מתעניין יבקר בדף מוצר שלכם וב-73% שיוסיף את המוצר לעגלת הקניות. יחד עם זאת, נראה כי מודעות שופינג אף תורמות לחיזוקו של המותג, שעה שאלו מעלות את הסיכוי שהגולשים יחפשו את המותג שלכם במנוע החיפוש בלא פחות מ- 75%!

אך למרות כל הנתונים המרשימים האלה, נראה כי עדיין עולות שאלות רבות המבקשות להבהיר כיצד יש להקים ולנהל קמפיינים מסוג זה בצורה המיטבית ועל כן החלטנו לעשות קצת סדר בנושא ולייצר מורה נבוכים קצר לכל מי שמעוניין להקים ולנהל קמפיין מסוג זה.

מה זה בכלל מודעות "גוגל שופינג"?

תמונה מאמר קניות 5

מודעות שופינג הן מודעות המופיעות בחלק העליון של דף תוצאות החיפוש של גוגל (SERP) כאשר גולשים מקישים שאילתות חיפוש הקשורות במותג המשווק אותו ו/או במוצר /או במאפייניו. מודעות אלו מכילות מידע מפורט על מוצרים אותם המפרסם מעוניין למכור, כגון תמונת המוצר, מחיר ושם המותג המוכר.

מדובר בפלטפורמת מכירה מעולה המגבירה את המכירות בצורה משמעותית וזאת לאור הופעת המוצר באופן ויזואלי, יחד עם כל הפרטים הדרושים למקיש שאילתת החיפוש הספציפית, בדיוק בנקודה בה הוא מבקש לדעת ולראות נתונים אלו - מה שמגביר את הסיכוי לרכישת המוצר באופן ניכר.

תוסיפו לכך את העובדה כי אפשר להתאים אישית את תוכן המודעות, להגדיר תקציב, לתמחר כפי שמתאים לנו, למדוד בקלות את ההשפעה של המודעות באמצעות כלים מתקדמים להפקת דוחות ולמדידת ביצועים והרי לכם הכלי האולטימטיבי לקידום מכירות מוצרים פיזיים ברשת.

מבחינתו של המפרסם ו/או המשווק הדיגיטלי מדובר בכלי רב עוצמה, שניהולו באופן מקצועי וקפדני יכול להביא להגדלת רווחיות עסקים, להגברת המכירות ואף לניהול נכון וחכם יותר של מלאי באופן שלא היה ניתן עד היום. אז מה הפלא שכולם רוצים לדעת איך זה עובד?


מה הקריטריונים להקמת קמפיין "גוגל שופינג"?

אז רגע לפני שאנו יורדים לעובי הקורה, חשוב לוודא שהאתר שלכם עומד בכמה דרישות שגוגל מעמידה ואלו הן:

סימנתם צ'ק על כל הדרישות הנ"ל? יופי.. אפשר להמשיך...

אז איך מקימים קמפיין "גוגל שופינג"?

בכדי להקים קמפיין גוגל שופינג צריך לפעול ב-2 פלטפורמות: האחת, בממשק ה- Google Ads (או בשמו הקודם והמוכר יותר - Google AdWordsׂ), שם נקים את הקמפיינים של השופינג ואשר בהם נוכל לבצע אופטימיזציה של מודעות שופינג. והשניה, ב-Google Merchant center (להלן: "המרצ'נט") בו נוכל לנהל את הפידים שלנו (קבצי הנתונים של המוצרים), פרטי העסק, תיאור המוצרים, משלוחים ועוד.

תמונה מאמר קניות 2

אז בהנחה שכבר יש לכם חשבון Google Ads, הפעולה הראשונה שתצטרכו לבצע היא לפתוח חשבון במרצ'נט, להירשם, להזין את פרטי החנות, לאשר את התנאים וההגבלות ולבצע את הליך אימות ותביעת בעלות, המאשר שאתם אכן הבעלים של אתר האינטרנט ושאתם בעלי יכולת לערוך את התוכן בו.

במידה ויש ברשותכם דומיין שכבר מחובר לחשבון Google search console (להלן: "GSC"), תוכלו לתבוע בעלות באמצעות הזנת כתובת הדואר האלקטרוני שרשום ב- GSC בחשבון המרצ'נט וכל שנותר לעשות הוא לתבוע בעלות על האתר במהלך ההרשמה או ברובריקת "מידע על העסק" שבמרצ'נט עצמו.

ככל ואין ברשותכם חשבון GSC מחובר, אזי שתוכלו לבצע את תהליך האימות באמצעות אחת הדרכים הבאות:

א. העלאת קובץ HTML לשרת.
ב. תג HTML.
ג. גוגל אנליטיקס.
ד. גוגל תג מנג'ר.

תמונה מאמר קניות 3

לאחר השלמת האימות באמצעות אחת מן האפשרויות לעיל, תבעו בעלות על האתר שלכם דרך רובריקת "מידע על העסק" בהתאם לשיטה אותה בחרתם מהרשימה הנ"ל.

השלמתם את תהליך האימות והבעלות? מברוק!

כעת, חיזרו ל-Google Ads, בחרו את החשבון בו אתם מעוניינים להקים את קמפיין השופינג. בתוך החשבון לחצו על כפתור יצירת קמפיין חדש ומלאו את הפרטים הנדרשים על מנת להגדיר את הקמפיין לפי העדפותיכם (שם קמפיין, חיבור לחשבון הגוגל מרצ'נט לפי מספר המרצ'נט שקיבלתם, בחירת המדינה בה אתם מוכרים, מיקומים גיאוגרפיים בהם תתפרסמנה המודעות, אסטרטגיית הצעת מחיר ותקציב).

לאחר שהשלמתם את הגדרת קמפיין הקניות שלכם, תגיעו לדף "צור קבוצות מודעות". כאן כבר יהיה עליכם לקבל החלטות לגבי אופן ארגון הקמפיין שלכם, הנגזר מהיעדים שתגדירו לקמפיין. זכרו שתמיד תוכלו לשנות את ארגון הקמפיין שלכם במועד מאוחר יותר, ככל והדבר יידרש. ככלל, מומלץ להתחיל עם קבוצת מודעות אחת.

בתוך קבוצת המודעות של קמפיין הקניות, תעבדו עם המלאי שלכם על מנת לקבוע הצעות מחיר באמצעות קבוצות מוצרים (במקום מילות מפתח). קבוצת מוצרים היא רק קבוצת משנה של המלאי שאתם מגדירים, וכל המוצרים שבתוכו משתמשים באותה הצעת מחיר.


יצירת הפיד:

כדי להעלות נתוני מוצרים למרצ'נט סנטר צריך קודם ליצור פיד מוצרים (Product Feed) - קובץ שאליו תוכלו להזין את הנתונים של המוצרים שלכם על פי דרישות גוגל. אחרי שהפיד רשום, אפשר פשוט לעדכן אותו, ולא צריך לרשום אותו בכל פעם מחדש.

הפיד הוא בעצם מקור הנתונים הנחוץ למערכת המרצ'נט כדי להציג את המוצרים שלכם ב-Google Ads בפיד נשתמש בכדי להוסיף או להסיר נתוני מוצרים, להגדיר מיקוד לפי שפה או מדינה ולהגדיר 'כללי פיד' לנתוני המוצרים. בנוסף, אפשר להשתמש בפידים משלימים כדי להרחיב או לשנות את נתוני המוצרים, וכך לשפר את ביצועי המודעות.

תמונה מאמר קניות 4

נכון להיום, גוגל תומכת בשני פורמטים של קבצי פיד: Text ו-XML. כשיוצרים את הפיד, חשוב לשמור את הקובץ באחד מסוגי הקבצים הנתמכים האמורים, עם סיומת שם הקובץ המתאימה.

הערת אגב חשובה מאין כמותה: השקיעו זמן וירידה לפרטים בכל הקשור להזנת הנתונים ומאפייני המוצרים בפיד שלכם בהתאם למפרט הדרישות של גוגל ובהתאם למדיניות של החברה בנושא, אותם תוכלו למצוא כאן. די בסטייה הקטנה ביותר מההוראות האמורות בכדי לסכל את הפעלתו של הקמפיין. וחבל.

בכדי להעלות את הפיד למרצ'נט, יש ללחוץ על רובריקת מוצרים ואז על רובריקת פידים. כעת נלחץ על לחצן הפלוס בקטע הפיד הראשי. שם נבצע את ההנחיות ונספק את הפרטים הנדרשים לגבי הנתונים: מדינת מכירה, שפה, שם הפיד הראשי, שיטת הקלט (ישנן כמה אפשרויות, אך מניסיון אנו ממליצים על עבודה עם Google Sheets) ושם הקובץ.

אחרי שהזנתם את הפרטים ולחצתם על 'המשך', תוכלו להציג ולנהל את הפיד החדש שיצרתם באזור ה"פידים" בחשבון הגוגל מרצ'נט.

בלשונית הדיאגנוזה תוכלו לראות אלו מוצרים עברו בהצלחה את תהליך הבדיקה ואלו זקוקים לשינוי או לא אושרו. ניתן לראות זאת גם על גבי גרף ויזואלי.

זהו, כעת אתם יכולים להתחיל להריץ קמפיין גוגל קניות! שיהיה בשעה טובה!

כן, אבל תכל'ס, איך מנהלים קמפיין גוגל קניות?

ראשית נציין את המובן מאליו, אך המאוד חשוב – בקמפיין קניות בגוגל אין מילות מפתח (כמו בקמפיינים של מודעות טקסט), אלא רק מוצרים. משכך, יש להתייחס לכל מוצר בקמפיין כמילת מפתח עם התאמה רחבה. רחבה מאוד.

העיקרון המנחה הוא שיש לנצל עד כמה שניתן את הכלים העומדים לרשותנו בכדי להשיג נתח הופעות גבוה ככל הניתן למוצרים אותם אנו מפרסמים, כמו גם כמה שיותר שאילתות חיפוש ו/או קהלים בכדי להשיג את התוצאות הטובות ביותר.

כאשר מדברים על אופטימיזציה לקמפיין קניות, יש להבין את 2 המרכיבים העיקריים של קמפיין מסוג זה: האחד, הפיד – המנוע של קמפיין הקניות, כאמור קובץ מידע מפורט ועדכני בו מצויים כל המוצרים אותם אתם מפרסמים, עם כל הפרמטרים שגוגל דורשת כאמור במפרט שבו תוכלו לעיין כאן שמטרתם להביא להתאמה גבוהה כל הניתן עם שאילתות החיפוש של הגולשים. והשני, הוא צד ניהול הצעות המחיר, שבו בעיקר נדון מכאן ואילך, שכן הוא זה שיכול לספק את התוצאות המהירות ביותר.

הבנת הכלים העומדים לרשותכם!

הקמפיינים - כמו בכל חלוקה של חשבונות גוגל, גם כאן רצוי ומומלץ לפצל מוצרים לקמפיינים שונים וזאת מן מהטעם הפשוט כי כך יתאפשר לכם לנהל את התקציבים שלכם בצורה נוחה יותר ואף להגיע לנתח הופעות במוצרים שחשובים לכם (למשל, בנו קמפיינים לפי קבוצות מוצרים התואמים את העונה). חלוקה כאמור תאפשר לכם גם לעשות שימוש חכם במילות מפתח שליליות בכדי לסנן שאילתות חיפוש, כפי שיוסבר בהמשך.

קבוצות מודעות - בין אם אתם מחזיקים מלאי עצום של מוצרים ובין אם לאו, המלצתנו היא לא להקים יותר מקבוצת מודעות אחת, לפחות לא בהתחלת הקמפיין. הסיבה היא כי ריבוי קבוצות מודעות בקמפיין קניות יכול להוביל למצב של אופטימיזציית יתר, שרק תסרבל את הניהול.

מילות מפתח שליליות – ה-מפתח לביצוע אופטימיזציה מהירה. תקפידו להוסיף את מילות המפתח השליליות הרגילות שלכם כבר בהתחלת הקמפיין (לדוגמא; "בחינם", "ללא עלות" וכדומה) ותוכלו לראות במהרה את היעילות אותה הן משיגות. מאחר ואנו מתעסקים פה עם גוגל קניות, שזו מן הסתם פלטפורמה שמטרתה לעודד קניות באמצעותה, רצוי להתמקד במילות מפתח ממוקדות העוסקות ברכישה, או ליתר דיוק במילות מפתח שליליות שהן ההפך מכוונת רכישה. את מילות המפתח המיועדות למודעות הטקסט השאירו לקמפיינים המפנים לעמודים באתר שלכם שאינם מיועדים למכירה (דף אודות, למשל).
יישום היסודות.

ככלל ובהנחה כי אנחנו מדברים על פרסום ממומן של אתר שעיקר ייעודו הוא מכירות, קמפיין "גוגל שופינג" אמור להיות הקמפיין הרווחי ביותר בחשבון ה- Google Ads שלכם. התאימו את הצעות המחיר שלכם כראוי והתוצאות לא יאחרו לבוא. קבעו הצעות מחיר התחלתיות שלא יביאו לאובדן ו/או פגיעה בנתח ההופעות של המוצרים שלכם ובהתאם לתקציב שהגדרתם, גם אם מדובר בהצעות מחיר שנראות לכם בהתחלה נמוכות במקצת. ייתכן ופעולה זו תיקח פרק זמן של כמה ימים, אבל כמו כל התחלה של קמפיין, נדרש פרק זמן מינימלי של גישושים והבנת המיקום שלנו ביחס למתחרים ועמידה בדרישות ממשק ה- Google Ads.

מכאן נעבור למיטוב משתני הצעות המחיר. נצלו באופן מושכל את השימוש במשתני הצעות המחיר בקהל, בקבוצת מוצרים ובמיקום בכדי למקסם את נתח החשיפות שלכם במכירה הפומבית. הקפידו לעשות זאת רק היכן שאתם יודעים שיש סיכוי גבוה יותר להביא המרות. לדוגמא, אם אתם מזהים כי שעות הבוקר המאוחרות הן אלו השעות בהן שיעור ההמרות שלכם עולה, אז הגדילו את הצעות המחיר בשעות אלו. חשוב להעיר כי אומנם הדוגמא האמורה הינה פשוטה ובנאלית יחסית, אך סקאלת אפשרויות התאמת משתני הצעות המחיר היא עצומה וכי בדיוק כאן נמדד ההבדל בין מנהל קמפיינים סביר לכזה הנחשב למוצלח יותר.

כפי שציינו לעיל, עליכם גם להקפיד על הפרדת מוצרים חשובים (רמת החשיבות נקבעת על ידי הלקוח, מן הסתם..) וליצור קמפיינים נפרדים למוצרים הנחשבים עונתיים. בכך למעשה תוכלו לשלוט ולנהל את התקציב שהשקעתם לאורך כל השנה.

עצת זהב נוספת היא לעבור על דוחות שאילתות החיפוש לפחות פעמיים בשבוע! במידה ואתם מבחינים בשאילתות חיפוש בעלות נפח גבוה של הקלקות, אך ללא המרות, מומלץ להוסיף שאילתות אלו כמילות מפתח שליליות ובמקביל לאתר את השאילתות המניבות יותר ואליהן להפנות חלק נכבד יותר מהתקציב. כמו כן, חשוב לציין כי גם הוספת מוצר נוסף לקמפיין יכולה להתברר כמזיקה לו, אפילו אם מדובר בקמפיין המוצלח ביותר. אז תהיו ערניים ואל תתנו לקטנות האלה לאכול לכם את התקציב.

אופטימיזציה, אופטימיזציה, אופטימיזציה!

הגדירו קמפיין לשם המותג. במידה ואתם מזהים תנועה נכנסת למילות מפתח הקשורות בשם המותג שלכם, אז רצוי להקים קמפיין נפרד למילות מפתח אלו. הגדילו את הצעות המחיר לקמפיין הרגיל (זה שאינו קשור למותג) והוסיפו את מילות המפתח של קמפיין המותג כמילות מפתח שליליות בקמפיין הרגיל. רצוי גם להשקיע בקריאייטיב ייחודי, כך שיתאים למילות המפתח הרלבנטיות לכל קמפיין.

שימוש בתוויות (Labels) – שימוש בתוויות היה מאז ומתמיד אחד מהכלים היעילים יותר שמאפשר שליטה בחשבונות הגוגל שלנו וגם כזה שמאפשר להתאים אישית את הדוחות שאנו מנפיקים, כך שלמעשה תוויות עושות לנו את החיים קלים יותר כמנהלי קמפיינים. להלן כמה דוגמאות לשימוש נכון בתוויות בהקשר של קמפיין "גוגל קניות":

- יצירת תווית למוצרים במחיר תחרותי אשר סביר יותר כי ימירו.
- יצירת תווית למוצרים שעומדים להיגמר במלאי, כך שניתן יהיה להפחית את הצעת המחיר עליהם או להשהות את מילות המפתח הקשורות בהם מתוך ציפייה שימכרו באופן אורגני.
- יצירת תווית לקבוצת מוצרים עונתיים, כך שיהיה ניתן להתאים להם תקציב לפי תקופות שיא.

נשוב ונזכיר, כי גם במקרה של יצירת תוויות בהתאמה אישית, מידת יצירתיות מנהל הקמפיינים ומחויבותו לניהול הקמפיין הן אלו שיקבעו עד כמה פונקציה זו תנוצל כראוי.

בידקו בקביעות את נתוני זיהוי המוצר, המותג והקטגוריה. הקפידו לבדוק באופן קבוע אילו מוצרים, מותגים וקטגוריות מניבים את ההכנסה היעילה ביותר. זה יכול לעזור לכם לפתח אסטרטגיית הצעת מחיר טובה יותר ואף לתת לכם תובנות לגבי מבנה הקמפיין שלכם.

הקפידו על קטגוריות מוצרים נכונות - אחת מהבעיות הנפוצות המובילות לשגיאה. רשימת הקטגוריות שמספקת גוגל היא מאוד ארוכה ולעיתים קצת מבלבלת. חשוב שתתאימו את הקטגוריה והמספר הנכון למוצרים אותם אתם מבקשים לפרסם.

משלוחים - חוסר בהירות בנוגע לעלות המשלוח של המוצר היא מהסיבות העיקריות לנטישת עגלת הקניות על ידי רוכשים פוטנציאליים. הגדירו עלויות משלוח באופן גורף וברור במרצ'נט, כאשר לגבי קטגוריות מוצרים ו/או מוצרים מסוימים תוכלו להגדיר עלויות משלוח ב- Attributes הרבלנטיים בפיד עצמו ואשר "ידרסו" את הגדרת עלות המשלוח הכללית. כמו כן, תוכלו לעשות שימוש באופציית ה- Rules ששימוש מושכל בה יביא לכם תוצאות מעולות.

Feed the feed!

הפיד של הקניות (כאמור, המנוע של קמפיין הקניות שלכם) מכיל הרבה אלמנטים שונים, שרובם נחוצים בכדי להבטיח שהמוצרים שלכם יאושרו ויוצגו. אבל במונחים של אופטימיזציה, יש כמה תחומים עיקריים להתמקד, שיגבירו את החשיפה של המוצרים שלכם עבור שאילתות חיפוש נוספות.

1. איכות תמונה - שני דברים בנאליים ופשוטים, אך חשובים לזכור לגבי אופטימיזציית התמונות שלכם: ודאו שהם ברזולוציה גבוהה והשתמשו בתמונות המציגות את המוצרים שלכם על רקע לבן.

2. כותרת המוצר - בכדי לייעל את כותרת המוצר שלכם, עליכם לטפל בה כמו מילת מפתח. במילים אחרות ופשוטות, המוצרים לא יופיעו עבור שאילתות חיפוש עבור מילים שאינן מופיעות בכותרת המוצר שלכם. אז הקפידו על הכללים הבאים:

2.1. הכלילו את שם המותג.
2.2. הכלילו את שם המוצר בפועל, כלומר איך אנשים יחפשו אותו (ולא את שם המוצר כפי שהוא נקרא באופן פנימי בעסק שלכם, למשל).
2.3. הקפידו לרשום את כל תכונות המוצר (גודל, צבע, סגנון וכו')
2.4. לגבי צבעי מוצרים, השתמשו בשמות סטנדרטיים - כגון "ירוק", להבדיל משימוש בשמות גוונים ספציפיים, שאותם הגולשים פחות מחפשים.

3. סוג המוצר - סוג המוצר מספק לגוגל את המידע הדרוש לה בכדי להתאים מוצרים לחיפושים של משתמשים. ככל שתעשה זאת בצורה מפורטת יותר, כך גוגל תתאים את המוצרים שלך לשאילתות חיפוש רלוונטיות, אשר יגדיל את שיעור ההמרות שלכם.

זכרו - תנו למוצרים שלכם לדבר בעד עצמם - אתם מנהלים קמפיין קניות ולא קמפיין רגיל ברשת החיפוש. כאן יש מוצרים במקום מילות מפתח ולכן השקיעו חלק נכבד ממשאבי הקמפיין בהזנת מידע מדויק, מנוסח היטב ועם תמונות איכותיות ומושכות.

העלו פיד ובו כל מלאי המוצרים שלכם - יותר מוצרים שווה יותר סיכוי להיחשף. במידה ואתם סבורים כי חלק מרשימת המוצרים שלכם לא תהיה רווחית, אז מומלץ להשתמש באסטרטגיית הצעת מחיר Target ROAS.

אז מה היה לנו פה?

נראה כי מלאכת בניית קמפיין "גוגל שופינג" היא בהחלט אפשרית ובהישג יד לכל אחד ואחת מאיתנו ואף מומלץ לנסות ולהתנסות בתהליך הבניה, שכן אנו סבורים כי רק כך תוכלו באמת להבין ולדעת היכן עובד הקמפיין שלכם וכיצד להתמודד עם בעיות פשוטות העולות במהלך ניהולו.

יחד עם זאת נציין, כי במידה ואתם מעוניינים להגיע לתוצאות המרשימות ביותר מקמפיין מסוג זה - מה שנקרא "לסחוט את התפוז" - אז כאן אתם כבר צריכים ניהול מקצועי ואיכותי. מומלץ להיעזר במומחים בעלי ניסיון לדבר, החיים ונושמים ניהול קמפיינים של קניות שיביאו למקסום הרווחים, מיצוי יכולות הקמפיין וחסכון בהוצאות מיותרות.

על מי אנחנו ממליצים? תרימו טלפון למומחים של אקטיביטק ותנו לתוצאות לדבר :-)

 

אקטיביטק בע"מ

שיווק דיגיטלי
כתובת: תובל 13, רמת גן.
מיקוד: 5252228

טלפון: 077-3451111
פקס: 077-2070085
מייל: info@actvtec.co.il

הרשמה לניוזלטר

2020 © כל הזכויות שמורות לאקטיביטק בע"מ

actv-logo

צור קשר